Kultūras notikumi

Dzeja ienāk Priekules novadā

12. septembrī Priekules novadā iesākās Dzejas dienas. Klausītāji varēja apmeklēt tikšanos ar dzejniekiem, rakstniekiem un mūziķiem. Pašu autoru lasījumā dzejas rindas vienmēr skan īpaši, jo kurš gan labāk par dzejnieku spēj salikt akcentus tā, lai rindas atdzīvotos un dvēseles stīgas ietrīsētos?

Bunkas pagasta trīs bibliotēkas šogad vienojās organizēt vienu kopīgu sarīkojumu un uz tikšanos ar lasītājiem uzaicināja dzejnieku un vienu no populārākajiem latviešu dziesmu tekstu autoriem – Guntaru RAČU. Kopā ar dzejnieku Bunkas kultūras namā uzstājās arī mūziķi Uģis TIRZĪTIS, Andris ALVIĶIS un Katrīna BINDARE.

Ievadā Guntars Račs iepazīstināja ar sevi un tad vēra vaļā dzejas grāmatas. Dažāda vecuma klausītāju interese bija nedalīta. Krotes un Priekules skolēni, kā arī Bunkas iedzīvotāji labprāt atklāja savu dzimšanas dienas datumu, lai dzirdētu Guntara RAČA lasījumā konkrētās dienas dzejoli no autora bestsellera “365”. Mūziķi atskaņoja tautā pazīstamas dziesmas, kam vārdus sarakstījis Guntars Račs. Izveidojās arī atraktīvi brīži, jo jau no paša sākuma autoram izdevās publiku noskaņot pozitīvi aktīvu.

Uz aicinājumu, uzstāties uz vienas skatuves kopā ar Raču un mūziķiem, no klausītāju rindām atsaucās Priekules vidusskolas skolniece Līva. Kāpjot uz skatuves, viņa vēl nenojauta, ka dzejnieks atvērs grāmatu, no kuras kopā ar mūziķiem būs jādzied daži panti. Noslēguma dziesmā autors uz skatuves pieaicināja pašus jaunākos dzejas dienas klausītājus. Sarīkojumā varēja iegādāties vairākas Guntara Rača dzejas grāmatas. Protams, apmeklētāji vēlējās arī  autogrāfus, pēc tiem bija jāgaida garā rindā. Savukārt Līvas drosmi un atsaucību muzicēt kopā ar mūziķiem dzejnieks novērtēja ar ierakstu savā dzejas grāmatā, dāvinādams to Līvai.

Kalētos dzejas dienu tēma tika veltīta Mīlestībai. Koncertuzvedumā “Es esmu mīlējis…” Liepājas teātra aktieris Edgars PUJĀTS un mūziķe Inese BERGMANE ļāva klausītājiem iejusties dažādās mīlestības niansēs.

Mākslinieku izpildījumā skanēja visiem zināmas un sirdij tuvas dziesmas. Koncertā caurvijās lasījumi no dažādos laikmetos rakstītām mīlestības vēstulēm saviem vistuvākajiem -  mīļotajiem, vecākiem un bērniem.

Vakarpusē Priekules kultūras namā dzejas mīļotāji sagaidīja rakstnieci Daci JUDINU un komponistu Arturu NĪMANI. Sarīkojuma gaitā skanēja lasījumi no autoru grāmatas “Divi. Pusnakts sarunas”, kā arī fragmenti no “Latvijas simtgades romāniem”.

Fonā skanēja Artura NĪMAŅA instrumentāli meditatīvie skaņdarbi, kurus  uz ekrāna paspilgtināja video un foto stāsti. Mākslinieki izpildīja arī klausītāju jau iemīļotās sirds dziesmas, kas izturējušas laika pārbaudi. Nopietnība un sirsnība mijās ar jautrību, ko ienesa konkurss ar atjautības uzdevumiem un balvām.

KĀ DZEJOLIS IK DIENA…  ar šādiem vārdiem 15. septembra pēcpusdienā kopā ar brīnišķīgām māksliniecēm - aktrisi, dzejnieci Raimondu VAZDIKU un žurnālisti, rakstnieci Elitu VEIDEMANI Gramzdas mežaparka kinozālē “Daba iedvesmo” iesākās muzikālā dzejas pēcpusdiena. Mākslinieču daudzpusīgais un sirsnīgi emocionālais vēstījums aizsniedza ikvienu klausītāju, jo sejās varēja samanīt gan smaidus, gan arī pa kādai asaru  lāsītei.  Dzejas pēcpusdienā skanēja Raimondas Vazdikas dzejas lasījums, bet ne tikai, jo aktrises repertuārā ir arī Alfrēda Krūkļa, Mirdzas Ķempes, Ojāra Vācieša un citu autoru dzeja.

Savukārt Elita Veidemane klātesošos iepazīstināja ar saviem autobiogrāfiskajiem darbiem un sniedza nelielu ieskatu to personāžos. Īpaši viņa pakavējās pie grāmatas “Dzelzsgriezējs un dūja”, kurā stāsta par mūziķi un savu dzīvesbiedru Aivaru Brīzi, skarot tēmu, kas rakstniecei joprojām ir sāpīga.

Paldies māksliniecēm par vērtīgo priekšnesumu, kā arī pasākuma apmeklētājiem, kas, neraugoties uz laika apstākļiem, priecēja pasākuma organizatorus un mākslinieces ar savu klātbūtni šajā dienā!

Dzejas mēnesis noslēgsies 29. septembrī Priekules Sociālajā centrā ar mūsu novadnieku dzejas izlases “PA LĀSEI PRIEKA” atvēršanas svētkiem.

Foto no pasākumiem skatīt šeit! 

Gundars VENENS, kultūras nodaļas vadītājs

Elita JAUNZEME, Kalētu bibliotēkas vadītāja

Maija GRANTIŅA, Priekules bibliotekāre

Anita TETERE, Gramzdas bibliotēkas vadītāja

Pasākumu kalendārs
Aprīlis, 2020
POTCPkSSv
12345
6789101112
131415161719
2021222326
27282930