Kultūras notikumi

Neparastie hobiji

 7.novembrī Bunkas kultūras namā uz kopā sanākšanu tika aicināti Lejaskurzemes kolekcionāri un mīļlietiņu krājēji. Pasākuma idejas iniciatore Bunkas kultūras nama vadītāja Malda Andersone ar pasākumu bija gandarīta, tomēr sākumā mazliet baidījusies vai tam būs pietiekami liela atsaucība. Šāds pasākums notiek jau trešo reizi un Malda pastāstīja, ka tas aizsācies, lai apzinātu visus novada kolekcionārus un parādīt citiem, cik mēs katrs un mūsu dzīves ir dažādas.

Vaļasprieki var būt tik dažādi, vieni dzied, citi spēlē teātri, vēl kāds aizraujas ar sportu, bet ir arī tādi, kas kolekcionē un bagātina savu dzīvi ar ko neparastu. Arī Malda savu ikdienu padara krāsaināku un skanīgāku, jo pirms septiņiem gadiem sākusi krāt zvaniņus un nu jau to ir 513, kas vesti no 16 valstīm. Katrs zvaniņš ir savādāks un visi ir vienādi mīļi.

Ar neparastu kolekciju no Durbes novada bija ieradusies tradīciju pētniece Anete Simanovska. Viņas zināšanu krājumā ir daudzu valstu ziņģes. Priecējot klausītājus Anete tās izpildīja ar dažādu tautu instrumentiem.

Andris Leimants no Grobiņas novada izrādīja nelielu daļu no savas pagājušā gadsimta dārgumu kolekcijas, kurā bija apskatāmi senlaicīgi gludekļi, atslēgas un trauki. Andra aizraušanās ir no veciem, šķietami nederīgiem dzelžiem, ko citi parasti met āra, izgatavot ko noderīgu. Tā tapis kultivators un siena grābeklis. Bet ziemas mēnešos viņš no koka izgriež dažādus tēlus.

Pazīstamā Kurzemes tautastērpu eksperte Lia Mona Ģibiete no Liepājas savulaik domājusi, ka viņa nekad „neuzķersies” uz kolekcionēšanu un savu māju nepieblīvēs ar sīkumiem, bet pirms desmit gadiem kolēģi uzdāvinājuši pirmo uzpirksteni. Nu jau to ir vairāk kā 300, pārsvarā - draugu un radu dāvināti. Šķietami vienkāršais rokdarbu piederums var būt tik dažāds - tie ir no metāla, koka, porcelāna, pat no brieža raga.

Valija Arāja no Grobiņas novada krāj anekdotes – izgriež tās no laikrakstiem un dažādiem žurnāliem, viss tiekot arī rūpīgi uzskaitīts un pavisam Valijas kundze sakrājusi ap 40 tūkstošiem anekdotes, vissenākās ir no Ulmaņu laikiem.

Virgas senlietu krātuves vadītājas Anitas Klimas hobijs ir ceļošana. Reiz, kad bijusi Kubā sēdējusi jūras krastā un sākusi lasīt gliemežvākus, tā aizsākusies to kolekcija.

Virgas pagasta feldšere Sarmīte Eidinta kolekcionē pildspalvas un orhidejas, bet uz pasākumu bija atvedusi savu kaktusu kolekciju. Pašlaik tajā ir 45 kaktusa šķirņu, kuri draudzīgi sadzīvo uz mājas palodzēm.

Tadaiķu ciema „Ģildēnu” mājas īpašnieks Ivars Vītols savas mājas klētī iekārtojis senlietu glabātuvi un tajā aplūkojamas lietas no pirmskara laikiem un pat senākas. Pasākumā mājas saimnieks prezentēja grāmatu „Latvijas 99 privātie muzeji un kolekcijas”, kurā rakstīts arī par Ivara aizraušanos ar kolekcionēšanu.

Priekulnieks Edgars Baraks jau kopš 8.klases krāj automašīnu modelīšus, to viņam ir jau ap 50. Viņš ne tikai kolekcionē mašīnas, bet tās arī zīmē. Edgars atzina, ka bieži nevar atļauties iegādāties jaunus modeļus, jo tas ir dārgi, bet nesen kolekciju papildinājis ar retu modeli - dzeltenu Volkswagen Beetle.

Priekulniecei Stefai Bulavkinai prieku sagādā sveču kolekcionēšana, to viņai ir ap 1000 - gan pirktas, gan dāvinātas. Savu aizraušanos aizsākusi pirms 14 gadiem, sveces atvestas no dažādām pasaules malām.

Kalētu tautas nama vadītāja Svetlana Zaše – Zasa jau septiņus gadus krāj raibas gotiņas. Daudzas vestas no Anglijas, pārsvarā gotiņas  pielietojamas praktiski. Tās ir piena krūzītes, ziepju trauki, pat mini putekļsūcējs, magnētiņi, tējkanna un citas interesantas lietas.

Kalētu bibliotekāre Mirdza Liepiņa uz Bunku bija atvedusi dažādas vardītes. Pirmo vardīti viņa iegādājusies pirms 17 gadiem Rīgas Zooloģiskā dārzā. Nu jau to ir ap 270.

Pats jaunākais pasākuma dalībnieks bija astoņgadnieks Eduards Egle no Virgas, kuram īpaši mīļi ir lācīši Vinniji Pūki. Kolekcijā varēja aplūkot grāmatu ar Vinnija tēlu, dvielīti, mugursomu un dažādas mīkstās mantiņas.

Valdis Biezis no Bunkas pagasta pastāstīja, ka kolekcionēšana viņa ģimenē ir ierasta. Viņa īpašumā ir seni darba rīki, instrumenti, keramikas un porcelāna lietas.

Sievišķīgs ir Priekules novada pašvaldības bāriņtiesas vadītājas Olgas Niedolas vaļasprieks, viņa, līdzīgi kā serāla „Sekss un lielpilsēta” galvenā varone Kerija Bredšava, kolekcionē kurpes. Olgas īpašumā tās ir mini keramikas kurpītes, kopā ap 200.

Pasākuma organizatore cer, ka arī nākamgad šāds pasākums gūs atsaucību un tikties, lai iepazītu citus, ieradīsies ciemiņi no tuvienes un tālienes.

FOTO

Atpakaļ