Kultūras notikumi

Pastāstīsim katrs savu „Baltijas ceļa stāstu”

 UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) sadarbībā ar partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā apkopos iedzīvotāju atmiņas par Baltijas ceļa laiku un dalību tajā. Sagaidot Baltijas ceļa 25. gadadienu, projekta „Baltijas ceļa stāsti” ietvaros šīs atmiņas tiks apkopotas interneta platformā www.thebalticway.eu, kā arī iekļautas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumos, bet 25 no tiem – izdoti īpašā publikācijā.

Līdz šī gada beigām ikviens aicināts pastāstīt savu Baltijas ceļa stāstu, sūtot to uz UNESCO LNK vai publicējot www.thebalticway.eu. Lai stāstus pēc tam vieglāk apkopot, to autori tiek aicināti izmantot UNESCO LNK mājas lapā pieejamo veidni. Tāpat savus stāstus var pastāstīt projekta vēstnešiem kādā no UNESCO LNK tīklu organizācijām visā Latvijā – muzejiem, Asociēto skolu projekta dalībskolām vai bibliotēkām, kas palīdzēs tos pierakstīt un iesniegt.

Savus atmiņu stāstus par ''Baltijas ceļu'' varat izstāstīt arī Krotes bibliotēkā, kura ir UNESCO sadarbības partnere. Aicinām pārskatīt savus foto albūmus, vai tajos ir Baltijas ceļa laikā tapušas fotogrāfijas. Varbūt ir saglabājusies kāda lieta, kas bija līdzi un ir saglabājusies, un vēlaties dāvināt Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam.  Informācija pa tālruni 25619952 vai Krotes bibliotēkā.

Baltijas ceļš ir nozīmīgs kolektīvās atmiņas veidotājs, vienojot vairāk nekā miljons cilvēku viņu atmiņās un sajūtās par notikumiem trijās Baltijas valstīs. Šo vēstures notikumu iezīmē ne vien personīgās tā dalībnieku atmiņas, bet arī jauniešu stāsti, piemēram, par vecvecākiem, kuri ar savu roku siltumu un ticību par brīvu un neatkarīgu valsti saviem mazbērniem stiprināja kopīgo baltiešu brīvības simbola ķēdi.

Šogad aprit 25 gadi kopš pasaulē plaši izskanēja informācija par 1989. gada 23. augustā organizēto Baltijas ceļu – unikālu un mierīgu masu demonstrāciju, kuras laikā vairāk kā miljons cilvēku sadevās rokās, lai veidotu 600 km garu cilvēku ķēdi cauri trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības. Baltijas ceļa dokumentāro mantojumu veido vērtīgs dokumentu arhīvs. Nozīmīgākos dokumentus, kas tika apkopoti Baltijas valstu kopīgā nominācijā, 2009. gada 30. jūlijā iekļāva UNESCO starptautiskajā reģistrā „Pasaules atmiņa”.

Papildu informācija: Evija Maļkeviča, UNESCO LNK Komunikācijas un informācijas sektora vadītāja, tālr. 67325109, e.malkevica@unesco.lv.

Atpakaļ