Ivars Vītols saņems Atzinības krustu

Ivars Vītols saņems Atzinības krustu

 

Ordeņu kapituls, izskatot priekšlikumus, 12.oktobrī par nopelniem Latvijas valsts labā lēmis piešķirt Atzinības krusta 5. šķiru un iecelt par ordeņa kavalieri arī Priekules novada sabiedrisko darbinieku Ivaru Vītolu.

Priekules novada pašvaldība izvirzījusi privātās senlietu krātuves un lauku mājas “Ģildēni” saimnieku apbalvojuma piešķiršanai par paaudzēs mantotā īpašuma uzturēšanu, kopšanu un labiekārtošanu, par attieksmi pret kultūrvēsturiskajām vērtībām, radot un uzturot paša veidoto senlietu krātuvi, par latviskās identitātes un dzīves dziņas uzturēšanu, kas gūts no senčiem un nodots nākamajām paaudzēm, par gadskārtējā Lejaskurzemes senioru saieta “Ģildēnos” aizsākšanu, verot vārtus lielam cilvēku skaitam, tādējādi atbalstot sociāli nozīmīga pasākuma norisi personīgajā īpašumā.

Mantotajos “Ģildēnos” šodien saimnieko Ivars un Edīte, ģimenē dzimuši dēls un meita, bet šobrīd prieku dod arī trīs mazbērni. Latvijas simtgadē abi seniori atzīmēs savas zelta kāzas.

Ivara Vītola dzīves ceļš agrā bērnībā bijis izmisuma pilns. Tēvs 1944. gadā tika iesaukts leģiona rindās, bet jau pēc trim mēnešiem Baltkrievijas frontē jauno kareivi skāra nāves lode. 1949. gadā nācis nākamais trieciens - ģimene bija ierakstīta izsūtāmo sarakstā. Dīvainas sagadīšanās dēļ, Ivara māte 25. marta rītā bijusi Liepājā, bet vectēvs – darbojās dzirnavās. Tādējādi viņi paglābās, bet Ivaru ar brāli un omammu lopu vagonos nosūtīja uz Sibīriju. Sāpju brauciens noslēdzās Omskas apgabalā, kur pavadīti nākamie pieci gadi. Līdz 1954. gadam vietējā sādžas skolā Ivaram nācās apgūt pirmās zinības, par nožēlu – ne dzimtajā valodā. Atgriezies Latvijā, mācības pabeidza Tadaiķu skolā un uzsāka darba gaitas.

Sākoties atmodai un dibinoties Tautas frontei, Ivars Vītols darba vietā vadījis vietējo aktīvistu grupu. 1991. gadā iestājies Zemessardzē un no pirmās dienas bijis 44. bataljona rindās, piedalījies objektu apsardzē un dažādos ar zemessardzi saistītos pasākumos līdz pat šodienai, kā arī apmācījis jaunsargus. Sākoties barikāžu laikam, organizēja aizstāvībai nepieciešamos darbus no Bunkas pagasta.

Pēc “Ģildēnu” māju atgūšanas, Ivars un Edīte centušies atgriezt tām sākotnējo daili. Īpašums ir liels, bet ziedošās dobes, izpļautās pļavas un dīķos lēkājošās zivis spēkus nevis izsmeļ, bet vairo. 2012. gadā “Ģildēni” ieguvuši 1.vietu Priekules novada pašvaldības konkursā “Par sakoptu novadu!” Saimnieks savu īpašumu neapjož ar augstiem žogiem, nenorobežojas no līdzcilvēkiem. Viņš dalās ar savas dzīves moto – Latvijas mīlestību. “Ģildēni” plaši atvēruši vārtus savas paaudzes cilvēkiem, un vārds “seniors” šeit iegūst teikuma priekšmeta jēgu. Līdzcilvēkiem viņš vienmēr vēlējis augstu turēt vissvētāko – savu zemi Latviju!

2015. gadā Priekules novada pašvaldība Ivaram Vītolam piešķīrusi apbalvojumu “Gada cilvēks Bunkas pagastā”.

Ordeņu kapituls šinī gadā piešķīris kopumā 62 augstākos valsts apbalvojumus - 18 Triju Zvaigžņu ordeņus, 10 Viestura ordeņus un 34 Atzinības krustus. Valsts prezidents Raimonds Vējonis augstos apbalvojumus pasniegs svinīgā Valsts svētku ceremonijā 18. novembrī Rīgas pilī.

 

Līga Svara

Intervija ar Ivaru Vītolu >>>

 

Atpakaļ