Sabiedrība

Jaunsargi dodas Ziemassvētku ieskaņas pasākumā

 Rekrutēšanas un  Jaunsardzes  departamenta 1.novada nodaļas 414.jaunsargu vienības ( instruktors Laimonis Grundmanis) tradīcijas pasākums- diennakts mācību pārgājiens *Atrodi savu egli un paņemi no tās savu Ziemassvētku dāvanu* notika 14.,15.decembrī Rudbāržu apkārtnē Ventas kreisā krasta mežā vietās, kur 1918./1919.gada ziemā formējās O.Kalpaka vadītā bataljona pretuzbrukuma kaujas spēki.

Uz šo pasākumu tika aicināti jaunsargi no tuvāko 5 novadu 13 skolām Aizputes,Turlavas,Laidu,Skrundas,Kazdangas,Dunalkas,Durbes,Rudbāržu,Dzērves Kalvenes, Krotes, Virgas, Priekules.

Tā kā lūgums šo pasākumu atbalstīt bija skolu direktoriem, tad  interesi izrādīja  30 jaunsargi no 8 skolām.

Liels atbalsts bija  transporta nodrošinājums, ko sniedza Aizputes novada  Cīravas un Aizputes pagasti un Priekules vidusskola, jo uz Rudbāržiem tika nogādāti 7 skolu jaunsargi.

Vietas izvēle un pasākuma mērķis bija saistīt veicamos uzdevumus ar stāstījumu par vēsturiskajiem  Ziemassvētku notikumiem Latvijā..

Diennaktij  plānotie uzdevumi bija plānoti no jaunsargu mācību programmas, kā piemēram, visiem jaunsargiem  ierindas elementu treniņi un dziesmas *Ai jel manu vieglu prātu…*mācīšanos; 3. līmeņa jaunsargiem patruļbāzes izveide un patrulēšana, ko apmācīja uzaicinātais profesionālā dienesta karavīrs no Ādažu mācību centra štāba virsseržants Guntars Zušs; praktiskā orientēšanās, bet 1.un 2.līmeņa jaunsargiem darbs ar kompasu, ugunskura iekuršana, zupas vārīšana mežā. .

Jaunsargi un instruktors pateicas O.Kalpaka Rudbāržu pamatskolas direktoram un skolas saimniekam par dotajām iespējām izmantot skolas  telpas kinofilmas*Kareivis Džeina* skatīšanai un mazākajiem jaunsargiem nakts rīta stundu pavadīšanai sporta zālē.

Neskatoties uz zināmu nogurumu, jaunsargos bija jūtams prieks un gandarījums par izdevušos pasākumu. Par to liecina jaunsargu e-pastā instruktoram sūtītās atsauksmes par organizēto Ziemassvētku pasākumu.

Tā, piemēram, Amanda no O. Kalpaka Rudbāržu pamatskolas raksta:*Interesanti bija tas, ka eglītes meklējumi notika tumsā. Tas bija sarežģīti, taču jautri. Mana grupa mežā nomaldījās un mūs pārņēma bailes. Šķita šausmīgi. Tās sajūtas neaizmirsīšu vēl ilgi.

Pasākums bija ļoti interesants un jauks. Ceru, ka tāds pasākums atkārtosies un dos daudz citas brīnišķīgas sajūtas.*

Vladislavs no Virgas pamatskolas* Tās man bija labākās brīvdienas ,kādas esmu piedzīvojis. Es ar draugiem vienu nakti pavadījām mežā pie ugunskura. Stāstījām anekdotes  un   ēdām instruktora sarūpēto* strēlnieku *zupu. Nākošā dienā visi mēs nofotografējāmies pie O.Kalpaka Rudbāržu pamatskolas plāksnes, uz kuras rakstīts*1919,gada 3.martā no sīs vietas sākas Latvijas atbrīvošana pulkveža Kalpaka vadībā.* Vladislavs :* O.Kalpaks būtu lepojies par to ,ko mēs visi jaunsargi darām.*

Jaunsarga kandidāts Daniēls Arnis Krūmiņš no Kalvenes pamatskolas vēstulē stāsta* Bija diezgan pavēss rīts, bet biju apņēmības pilns pieveikt šo pārbaudījumu, jo vēlos pelnīti nest vārdu-jaunsargs.No sākuma bija nedaudz bail, jo tādā piedzīvojumā piedalījos pirmo reizi. Bija bail, ka kļūšu par *nosodīto*, kurš nespēs izpildīt instruktora dotās pavēles. Mūs visus sadalīja grupās, es biju grupā J-3.Pārgājienu sākām pēc pusdienām.No ceļa iegriezāmies mežā, kura bija jākurina ugunskuri.  Pie vecāko jaunsargu ugunskura vārījām Strēlnieku zupu, kura sanāca ļoti garšīga. Pēc vakariņām instruktors mūs pulcināja kopā un iedeva kompasu, maršruta karti ar Morzes kodā uzrakstītām koordinātēm  ar kuru palīdzību mums bija jāatrod Ziemassvētku eglīte. Katrai grupai tā bija sava. Ar šo uzdevumu veiksmīgi tikām galā, man grupa ieguva 3.vietu.Pēc tam devāmies atpakaļ uz skolu. Biju ļoti noguris, jo bija veikts tāls ceļš un liela pastaiga pa mežu.

Skolā mums bija iespēja noskatīties kinofilmu*Kareivis Džeina*, bet diemžēl nogurums bija pārāk liels un filmu līdz beigām neredzēju.

No rīta mums bija rīta rosme, brokastis un tad saņēmām balvas, kuras ļoti gaidīju.

Ar šo paskumu biju ļoti apmierināts un nākošo reizi noteikti došos atkal.*

Laimonis Grundmanis, jaunsargu instruktors 

FOTO      

Atpakaļ