Tūrisms

Lietuvieši jau agrāk upes apguvuši laivošanai

 Projeta ‘’Riverways’’ ietvaros, no 23.-25.septembrim notika pieredzes apmaiņas brauciens uz Lietuvu. Programma bija sagatavota tā, lai laivu operatoru /projektu vadītāju/KPR administrācijas pārstāvju grupa iepazītos ar upju laivošanas piedāvājumu, dabas parku administrācijām – upju apsaimniekotājiem un viņu tiešo darbu laivošanas mārketinga nodrošināšanai. Pirmajā dienā devāmies uz Dzūkijas Nacionālo parku, kuram cauri tek upe Ūla, kas kopumā ir 84km gara, taču tradicionālais laivošanas posms ir 46km, ko ieteicams veikt divās dienās. Laivu īpašnieks Arturas mūsu grupu sasēdināja divvietīgās smailītēs un mēs veicām 17 km Ūlas posmu trijās stundās. Laiks bija lietains,upe bija diezgan sekla,  upē bija vairākas grūti izbraucamas vietas, bet tas ’’nemazināja’’ krāšņās dabas ainavas, kas pavērās visapkārt. Dzūkijas dabas parka teritorijā  katram laivotājam jāmaksā 20 litus, lai tādējādi  sniegtu atbalstu nacionālā parka teritorijas uzturēšanai.

 

Nākamā dienā apskatījām Dzūkijas nacionālā parka administrācijas izveidoto tūrisma ekspozīciju un izzinājām laivošanas tūrisma piedāvājuma tiesiskos aspektus. Interesanti dabā bija marķēti dabas parka izveidotie veloceliņi. Tad devāmies uz Viļņu, kur divu stundu garumā, tika noprezentēts laivošanas piedāvājums pa  Nemunas un Vilneles upēm. Laivu operatoriem bija daudz jautājumu par tūristu plūsmu un laivu nolietošanas pakāpēm un jaunu laivu iegādēm, ko veic lietuvieši. Otrās dienas vakars beidzās Aukštaitijas parka administrācijā, kas demonstrēja pilnīgi atšķirīgu darbības modeli kā Dzūkijā. Pievakarē mūsu grupai tika izrādīts ezera labiekārtošanas projekts, kas bija līdzīgs mūsu Riverways projektam Kurzemes upēs. Problēmas bija līdzīgas – daudz atkritumu, vietas piesārņo, lauž, dedzina un ar pašu līdzekļiem tās nepieciešams atjaunot.

Trešā diena mums sākās agri, jo jau plkst.8:00 ieradāmies pie Aukštaitijas parka Būkas upes laivu operatoriem, kas saucās ‘’baidarkas.lt’’ un tie prezentēja savu tūrisma piedāvājumu, kas šogad bija iespējami  tikai 2 mēnešus. Tad sēdāmies smailītēs un veicām 14 km garu  Būkas upes posma laivu braucienu, kas veda cauri trīs nacionālā parka ezeriem. Pēc brauciena baudījām Būkas upes krasta kāda uzņēmēja zivju zupu, kas zivju zupas receptes bagātināja ar dažādiem garšaugiem.  Guvām jaunu Informāciju -  kurus garšaugus kādai zivij un zivju zupai var izmantot. Tāpat bija daudz jautājumu par to, kā lietuviešiem veicas ar naktsmītņu, kempingu piedāvājumiem kā arī ar ēdināšanas pakalpojumu organizēšanu Nacionālā parka teritorijā.

Pieredzes apmaiņas brauciens bija ļoti vērtīgs no organizatoriskā viedokļa, jo mēs ļoti daudzi ‘’Riveerways’’ projekta ieviesēji ikdienā saskaramies ar līdzīgas dabas jautājumiem ar kādiem strādā arī lietuviešu kolēģi.Pie projekta vēl daudz jāstrādā , lai mēs nākamajā vasarā upju laivošanu projetā’’Riverways’’ varētu praktiski uzsākt un sagaidītu ciemos gan lietuviešus, gan igauņus, kas bija līdzi mūsu grupai , jo EST – LAT programmā iesaistītas visas Baltijas valstis.                                                                           

Daiga  Egle, Riverways projekta vadītāja 

FOTO

 

Atpakaļ