Aktualitātes

Barikāžu atmiņu ugunskurs Priekulē

 

 

Pirms 25 gadiem janvāra spelgonī no katra Latvijas novada uz Rīgu devās Latvijas patrioti. Arī no Priekules pilsētas, Gramzdas, Bunkas, Kalētu, Virgas pagastiem. Ne visi dzimtenes aizstāvji šodien ir dzīvo pulkā, bet tie, kas dzīvo jau eiropeiskajā Latvijā, katru gadu nāk kopā Plecu pie pleca kādā no novada pagastiem, lai kurtu atmiņu ugunskuru. Jo mēs  pastāvam, kamēr dzīvo mūsu atmiņas. 20. janvāris Priekulē būs atmiņām piesātināta diena.

 

Barikāžu piemiņas 25. gadskārtā - 20. janvārī pl. 18.00 liktenīgo dienu dalībnieki pulcēsies Priekules kultūras namā. Apkārtnē iekurtie ugunskuri vedinās uz pārdomām par skarbajiem mirkļiem Rīgā. Pasākuma centrālā ass, protams, atmiņas. Katram tās ir personiskas un neizdzēšamas, jo katrs no topošajiem barikādniekiem tikai personiski pieņēma lēmumu - man arī tur jābūt! Un tā ir vissvarīgākā un vērtīgākā atziņa, jo neviens netika piespiests. Bez tam Rīga tobrīd nebija nekāda komforta zona vai šova vieta.

Pirms gada, Gramzdas sarīkojumā savās pārdomās par tautas pretošanos ar novada ļaudīm dalījās publicists Dainis ĪVĀNS. Šī tikšanās Priekules novada barikāžu dalībniekiem atmiņā palikusi vēl šodien.

Lai vēl labāk izprastu tā brīža kopējo pretošanās ainavu galvaspilsētā un saasinātu atmiņas, diskusija turpināsies. Šogad Priekules ciemiņš būs barikāžu būvēšanas idejas autors un Augstākās padomes deputāts Odisejs KOSTANDA.

Pēc atmiņu diskusijas dalībnieki tiks apdāvināti ar piemiņas veltēm un noskatīsies koncertu “Paldies par nosargātu valsti”. Tā programmu veidos bērni un jaunieši, kas par 1991. gada janvāra notikumiem uzzinājuši no hronikas un notikumu aculiecinieku stāstījumiem. Koncertā uzstāsies Priekules PII “Dzirnaviņas” bērni, Purmsātu pamatskolas bērni un  skolotāji, Priekules kultūras nama deju studija “Ķinķeziņi”, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Duvzare” un Priekules Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi.

Savukārt rīta stundā - 20. janvārī pl. 10.00 Priekules vidusskolas zālē notiks DZĪVĀ VĒSTURES STUNDA par barikāžu laika notikumiem. Mērķauditorija: 8.-12.klašu skolēni. Brīvajā mikrofonā uzstāsies dažādu paaudžu cilvēki: Dzintars KUDUMS, kas strādājis gan Saeimā, gan Latvijas Prezidenta kancelejā, bet 1991. gadā bija uz barikādēm, Domes priekšsēdētājas vietnieks Ainārs CĪRULIS, priekulniece Milda OZOLIŅA un citi. Pasākuma vadīs 12. klases jaunsargi.

   

 

Gundars VENENS,

Priekules novada pašvaldības

Kultūras nodaļas vadītājs

 

 

 

 

Atpakaļ